Wygrana w Lotto haracz
Wygrana_w_Lotto_haracz

Osoby, które wygrywają w Lotto wielkie sumy często obawiają się, że padną łupem organizacji przestępczych, które będą chciały wymusić opłacenie haraczu. Nie jest bowiem tajemnicą, że świeżo upieczeni milionerzy mogą być łakomym kąskiem dla przestępców. Takie osoby nie mają bowiem doświadczenia w zarządzaniu majątkiem, nie zdążyły go odpowiednio zabezpieczyć i w teorii… zdają się mieć niewiele do stracenia. W niniejszym wpisie zmierzymy się z faktami i mitami na temat haraczy pobieranych przez mafie od zwycięzców Lotto i Eurojackpot.

Wygrana w Lotto haracz – polskie historie

Zacznijmy od faktów. W Polsce nigdy oficjalnie nie doszło do ujawnienia informacji, że zwycięzca loterii Lotto lub Eurojackpot padł ofiarą zorganizowanych grup przestępczych. Tego typu informacje nigdy nie zostały ujawnione, ani opisane przez media. Również w naszej praktyce nigdy nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której zwycięzca loterii Lotto lub Euroojackpot byłby zmuszony do wypłacania jakiegokolwiek haraczu w związku z wygraną.

Jedyna historia z zabarwieniem kryminalnym, jaka została opisana przez media to historia lottomilionera z Wydmin, wsi położonej na Mazurach. Z doniesień prasowych wynika, że laureat po wygranej natychmiast zmienił miejsce zamieszkania. Tymczasem w Wydminach pojawili się „dziwni ludzie”, panowie ogoleni na łyso, jeżdżący czarnym BMW i podający się za dziennikarzy. Podobno budzili podejrzenia i niepokój sąsiadów. Na ile ta historia jest prawdziwa, a na ile stanowi jedynie barwną historię opisaną przez prasę – trudno powiedzieć. Warto też dodać, że opisana wyżej historia miała miejsce ponad 10 lat temu i nie przesądza o tym, że w Polsce po wygraniu w Lotto ktoś zgłosi się po haracz.

Wygrana w Lotto mafia
Wygrana_w_Lotto_mafia

Pobór haraczy przez mafię za granicą

Konieczność zapłacenia haraczu po wygranej w Lotto lub Eurojackpot nie jest obawą jedynie w polskich realiach. We Włoszech, kraju słynącym z funkcjonowania świetnie zorganizowanych organizacji mafijnych, mieszkańców regionu Kampania wstrząsnęła informacja o haraczach pobieranych przez tamtejszą mafię, Kamorrę. W 2008 r. grupa mieszkańców miasteczka Ospedaletto d’Alpinolo wygrała ponad 30 milionów euro. Mafia ustaliła ich tożsamość i sukcesywnie zmuszała ich do opłacenia haraczu.

Sytuacja stała się jednak bardzo głośną i obszernie opisywaną przez włoską prasę. Władzę Włoch wszczęły śledztwo w tej sprawie, doszło do postawienia zarzutów i aresztowań.

Dlaczego mafii opłaca się odbierać zwycięskie kupony Lotto?

Odbieranie zwycięzcom loterii kuponów, a następnie odbieranie w ich imieniu wygranej jest „książkowym” przykładem procesu zwanego popularnie praniem brudnych pieniędzy. Organizacje przestępcze mają bowiem rozmaite dochody, pochodzące z nielegalnych źródeł, np. z prostytucji, handlem narkotykami, z kradzieży, z paserstwa itp. Aby dochody te zostały wprowadzone do legalnego obiegu (a więc, aby zostały „wyprane”), mafia musi znaleźć dla nich formalne, legalne źródło ich pochodzenia. Stąd w publikacjach dotyczących metod prania brudnych pieniędzy stosunkowo często podaje się za przykład propozycje składane lottomilionerom, polegające na odkupieniu ich kuponu przez mafię. I to nawet za cenę wyższą niż wygrana!

Wygrana w Lotto haracz – podsumowanie.

Informacje dotyczące pobierania od zwycięzców w Lotto haraczy przez mafię mogą mrozić krew w żyłach. Niemniej w ostatniej historii Polski nie ujawniono jakiegokolwiek potwierdzonego przypadku takiego procederu. Oczywiście nie oznacza to, że możemy przyjąć, że taki problem w Polsce w ogóle nie występuje.

Przygotowując niniejszy artykuł napisaliśmy wiadomość do Centralnego Biura Śledczego Policji, z prośbą o informację, czy historycznie pojawiały się jakiekolwiek zgłoszenia, sugerujące że pobiera się haracze od osób wygrywających w Lotto lub Eurojackpot. Jeśli CBŚP odniesie się do naszej prośby, z pewnością poinformujemy Was o treści odpowiedzi.

Aktualizacja z dnia 18.10.2020 r.

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź od Rzecznika Prasowego CBŚP. Zadeklarowano w niej, że CBŚP w ostatnim czasie nie prowadziło spraw w przedmiocie wyłudzeń haraczów od zwycięzców Lotto. 

 

Jeśli wygrałeś w Lotto i obawiasz się konieczności zapłacenia haraczu, to musimy Cię zmartwić. Statystycznie istnieje bowiem większe prawdopodobieństwo, że o wiele więcej pieniędzy stracisz w zw. z podejmowaniem nieodpowiednich decyzji inwestycyjnych i zaufaniu nieodpowiednim ludziom.

 

Życzymy mądrych decyzji!

 

PS1. Jeśli szukasz prawnika zapewniającego Ci wsparcie po wygraniu w Lotto, to pamiętaj, że jesteśmy radcami prawnymi. Zobacz jak możemy Ci pomóc!

PS2. Jeśli spodobał Ci się powyższy artykuł być może spodobają Ci się także: