bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_1
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_1

Osoby wygrywające w Lotto lub Eurojackpot często otaczane są przez różnych nieuczciwych doradców. Na skutek tego zdarza się, że zostają oszukani lub narażeni na ryzyko inwestowania w produkty nieodpowiednie do ich potrzeb. Problem w tym, że lottomilionerzy często dowiadują się o tym, że mają problem dopiero, gdy próbują wypłacić swoje pieniądze. Można dawać się oszukiwać przez wiele miesięcy a nawet lat, nawet o tym nie wiedząc! Poniżej prezentujemy 7 okoliczności, które mogą świadczyć, że Twój doradca może nie być wobec Ciebie w 100% uczciwy.

bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_2
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_2

Zagrożenie nr 1: Doradca nie ma licencji KNF

W Polsce prawo jest jasne: osoba, która doradza w co inwestować musi posiadać odpowiednią licencję KNF. W Polsce doradzać może bank, dom maklerski, TFI, tzw. niezależny dystrybutor lub agent domu maklerskiego. Jeśli doradca nie posiada takiej licencji, a doradza Ci zakup akcji, obligacji, różnych funduszy czy innych instrumentów finansowych – to znaczy, że masz problem. Istnieje ryzyko, że możesz mieć do czynienia z oszustem, którego dane prędzej czy później znajdą się na liście ostrzeżeń publicznych KNF.

bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_3
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_3

Zagrożenie nr 2: Nie masz spisanej umowy z Twoim doradcą

Czy masz umowę ze swoim doradcą? Czy umowa ta została spisana – na piśmie? Czy w umowie tej dokładnie określono zakres współpracy, a w szczególności w jakim zakresie korzystasz z doradztwa? Czy ten zakres wyczerpuje wszystkie faktyczne obszary Waszej współpracy? Jeśli odpowiedź, na którekolwiek z ww. pytań brzmi „NIE” wówczas możesz mieć problemy. W razie sporu Twój doradca może się bowiem wyprzeć, że doradzał Ci w danym obszarze. Trudno będzie więc wyegzekwować wobec niego jakąkolwiek odpowiedzialność. Dlatego powinieneś dążyć do tego, aby Wasza współpraca została dokładnie spisana i zweryfikowana. To zaś powinno przełożyć się na większą staranność ze strony Twojego doradcy i większe bezpieczeństwo po Twojej stronie.

bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_4
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_4

Zagrożenie nr 3: Doradca unika przekazywania porad na piśmie lub mailowo

Jeśli korzystasz z doradcy finansowego, który mówi Ci w co zainwestować i gdzie trzymać pieniądze, to powinieneś dążyć do tego, aby każda porada została złożona na piśmie lub co najmniej na maila. W przeciwnym wypadku – w razie ewentualnego sporu – nie będziesz w stanie wykazać, że zostałeś namówiony na taką inwestycję. To bardzo ważne w przypadku sporów sądowych! W czasie naszej praktyki prawniczej spotkaliśmy wiele osób, które twierdziły, że zostały namówione na nieuczciwą inwestycję, ale w żaden sposób nie były w stanie tego udowodnić. Jeśli Twój doradca jest uczciwy i rzetelny, to nie powinien mieć problemów, aby przekazywać Ci porady na piśmie lub na maila. W przeciwnym wypadku Twoja wygrana w Lotto lub Eurojackpot może nie być bezpieczna.

bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_5
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_5

Zagrożenie nr 4: Doradca korzysta z prywatnego maila lub telefonu

Jeśli korzystasz z doradcy bankowego lub z innego licencjonowanego podmiotu, a mimo to koresponduje z Tobą z prywatnego maila lub rozmawia z Tobą z prywatnego telefonu, to jest to bardzo silny sygnał ostrzegawczy. Bynajmniej nie oznacza to bowiem, że Twój doradca tak bardzo Cię lubi, że aż udostępnił Ci swój prywatny telefon lub email. Musisz bowiem wiedzieć, że banki i inne instytucje finansowe nagrywają rozmowy telefoniczne i archiwizują maile. Korzystanie z prywatnych kanałów przez Twojego doradcę oznacza, że próbuje on ukryć korespondencję lub rozmowy przed audytorami z banku. W takiej sytuacji, w razie ewentualnego sporu bank lub instytucja finansowa uwolnią się odpowiedzialności wobec Ciebie, a Twój doradca „rozpłynie się w powietrzu”. Tak – takie sytuacje też już widzieliśmy w ramach naszej praktyki.

bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_6
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_6

Zagrożenie nr 5: Doradca nie przekazuje wymaganych materiałów

Jeśli inwestujesz przy pomocy swojego doradcy, to zwróć uwagę, czy zawsze otrzymujesz od niego wszystkie niezbędne dokumenty zw. z inwestycją. Chodzi o różnego rodzaju: umowy, regulaminy, prospekty, tabele opłat i prowizji, analizy kosztów. Dokumenty zw. z inwestycją z reguły są tak skonstruowane, że inwestor oświadcza, że to wszystko otrzymał w momencie przystępowania do inwestycji. Później, gdy dochodzi do problemów, zachodzą potężne trudności z ustaleniem tego, do czego faktycznie zobowiązał się klient. Nieprzekazywanie wszystkich wymaganych dokumentów znamionuje nieuczciwych doradców i naraża lottomilionerów na wysokie ryzyko.

bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_7
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_7

Zagrożenie nr 6: Doradca gwarantuje określony zysk

Czy Twój doradca gwarantuje Ci pewne 10% rocznie, albo inny pewny zysk? W inwestycjach mówi się, że pewne 10% gwarantowane jest tylko u Madoffa – światowej „sławy” oszusta finansowego. Jeśli Twój doradca gwarantuje Ci pewny zysk, to w najlepszym wypadku w ogóle nie rozumie produktu, który Ci sprzedaje, a w najgorszym przypadku próbuje Cię oszukać, aby zarobić wysoką prowizję. Na rynku jest bowiem bardzo mało produktów, które rzeczywiście zawierają wbudowany mechanizm gwarantowania inwestycji. Czy wiesz, że różnego rodzaju produkty finansowe, które inwestowały w Getback zawierały spisaną gwarancję zwrotu kapitału, a nawet gwarantowany zysk? Gdy Getback zaczął mieć problemy, taka spisana gwarancja okazała się nic nie warta. A tego typu produkty były sprzedawane przez banki!

bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_8
bledy_po_wygraniu_w_Lotto_lub_Eurojackpot_8

Zagrożenie nr 7: Doradca unika konfrontacji z innymi doradcami

Osoba, która jest pewna swoich kompetencji nie obawia się konfrontacji z innymi osobami z branży. Dlatego powinieneś korzystać z pomocy różnych doradców finansowo-inwestycyjnych, a w razie wątpliwości konfrontować ich ze sobą. Nie obawiaj się tego – to Twoje pieniądze. Uczciwy doradca nie powinien mieć z tym żadnego problemu. W razie konfrontacji rzetelnie wytłumaczy dlaczego chce zainwestować pieniądze z Twojej wygranej w Lotto lub Eurojackpot akurat w te, a nie w inne produkty finansowe.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do rzetelności Twojego doradcy finansowego lub bezpieczeństwa Twoich pieniędzy, to pamiętaj, że możesz skorzystać z naszej pomocy. W ramach Kancelarii Prawnej działamy jak tarcza, chroniąca Twoją rodzinę przed ryzykiem nieuczciwego potraktowania przez doradcę. O wiele bezpieczniej i rozsądniej jest korzystać z takiej pomocy na bieżąco niż później angażować nas w długoletnie procesy sądowe, aby odzyskać utracone pieniądze.

Życzymy Ci mądrych decyzji!

PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł być może chciałbyś przeczytać także: