jak odebrać wygraną w eurojackpot
jak_odebrac_wygrana_w_eurojackpot

Wczoraj, 11 września 2020 r., mieszkaniec powiatu pruszkowskiego wygrał w Eurojackpot niebagatelne 96 mln złotych. To wydarzenie zainspirowało nas aby opisać jak odebrać wygraną w Eurojackpot. Jeśli czytałeś już nasze artykuły, to wiesz, że wcześniej opisaliśmy jak odebrać wygraną w Lotto. Procedura przewidziana dla odbioru wygranej w Eurojackpot jest nieco inna niż w Lotto, dlatego warto się z nią zapoznać przed odbiorem wygranej. Na wstępie zaznaczamy jednak, że skupiamy się jedynie na najwyższych wygranych, a więc I i II stopnia i tylko odbiór takich wygranych będziemy opisywać poniżej.

Regulamin Eurojackpot – przeczytaj zanim odbierzesz wygraną

Zasady odbioru wygranej zostały precyzyjnie opisane w następujących dokumentach:

Jeśli zastanawiasz się jak odebrać wygraną w Eurojackpot, to powinieneś zapoznać się z postanowieniami rozdziału „Wypłata wygranych”, zawartego w § 25 – § 29 Regulaminu Eurojackpot. Postaramy się opisać najważniejsze z tych zasad.

Termin na odbiór wygranej w Eurojackpot

termin odbioru wygranej w eurojackpot
termin_na_odbior_wygranej_w_eurojackpot

Spójrzmy co stanowi Regulamin Eurojackpot (§ 25 ust. 8):

„8. Wypłata wygranych I i II stopnia rozpoczyna się w drugim dniu roboczym po upływie 7 dni licząc od dnia następującego po dniu losowania i odbywa się w okresie do 60 (sześćdziesięciu) dni liczonym od dnia następującego po dniu losowania, z zastrzeżeniem ust. 11.

 

Tymczasem…

 

w § 25 ust. 10 Regulaminu Eurojackpot przewidziano, że:

 

„10. Wypłata jednostkowych wygranych, których wysokość w EUR ustalona na podstawie raportu, o którym mowa w § 16, jest równa lub wyższa niż 10 000 000 EUR, rozpoczyna się w terminach określonych w ust. 8 i 9 i odbywa się w okresie 28 miesięcy od losowania, w którym stwierdzono wygraną.”

 

Trzeba przyznać, że terminu odbioru wygranej nie można było określić bardziej zawile niż zrobiono to powyżej. Dla zwycięzcy z powyższego zapisu wynika jednak, że wygrana powinna nastąpić w widełkach czasowych, określonych przez termin, od którego można już odbierać nagrodę, a zakończonych terminem, po którym odbiór nagrody nie jest już możliwy.

 

Termin początkowy odbioru wygranej w Eurojackpot przypada na drugi dzień roboczy po upływie 7 dni licząc od dnia następującego po dniu losowania. Jak więc obliczyć ten termin? Najlepiej posłużyć się przykładem:

 

Przykład:

Jeśli losowanie miało miejsce w piątek 11 września 2020 r., to termin początkowy odbioru wygranej przypadnie w dniu 22 września 2020 r.

 

Jeśli chodzi o termin końcowy, to jest on uzależniony od wartości wygranej. W przypadku nagród do 10 mln euro termin na odebranie wygranej wynosi 60 dni liczonych od dnia następującego po dniu losowania. Natomiast w przypadku naprawdę wielkich wygranych, przekraczających 10 milionów euro, termin ten wynosi 28 miesięcy od szczęśliwego losowania.

 

Paradoksalnie, to bardzo dobrze, że laureat może odebrać wygraną dopiero po około 10 dniach. Z odbiorem wygranej w Eurojackpot nie warto się bowiem spieszyć. Do tego czasu powinieneś postarać się nabrać dystansu i uspokoić oraz przede wszystkim otworzyć kilka rachunków bankowych w różnych bankach. Poczekanie z odbiorem wygranej w Eurojackpot przynajmniej 2-3 tygodnie to bardzo dobry pomysł. Skądinąd w praktyce trudno jest zorganizować odbiór wygranej w krótszym czasie niż 3 tygodnie od wygranej, nie ignorując przy tym najważniejszych środków ostrożności.

Zasady wypłaty wygranej w Eurojackpot.

W Eurojackpot, podobnie jak w Lotto, wypłaca się wygrane wyłącznie za zwrotem kuponu. Oczywiście wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której do zawarcia zakładu doszło przez Internet. W takim przypadku Totalizator nie wydaje bowiem kuponu lecz przypisuje nagrodę do konta gracza.

W celu odebrania nagrody I lub II stopnia w Eurojackpot powinieneś udać się do jednego z oddziałów Totalizatora Sportowego. Możesz wybrać oddział w jednym z następujących miast: Szczecin, Zielona Góra, Wrocław, Opole, Poznań, Bydgoszcz, Koszalin, Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Kielce, Warszawa, Olsztyn, Białystok, Lublin lub Rzeszów. Konsekwentnie powtarzamy, że warto udać się do nieco dalszego oddziału niż ten najbliższy naszego zamieszkania. Świat jest mały, naprawdę.

Pamiętaj by zabrać ze sobą kupon i ważny dowód osobisty. Warto też zabrać numery rachunków bankowych, na które ma być przelana wygrana.

Czy Totalizator może odmówić wypłacenia wygranej w Eurojackpot?

Tak, niestety Totalizator Sportowy na poziomie Regulaminu Eurojackpot zastrzegł sobie kilka możliwości odmówienia lub wstrzymania wypłaty wygranej. Nie będziemy jednak szczegółowo opisywać ich w artykule „Jak odebrać wygraną w Eurojackpot”. Zrobiliśmy to bowiem w artykule „Jak odebrać wygraną w Lotto”.

Warto zapoznać się z możliwościami odmówienia lub wstrzymania wygranej przez Totalizatora, aby móc się na taką sytuację odpowiednio przygotować. Odebranie wygranej I lub II stopnia w Eurojackpot to jedna z najważniejszych czynności w Twoim życiu. Należy więc wykonać ją z wyjątkową starannością i przezornością.

Jakie formalności należy wypełnić podczas odbierania wygranej w Eurojackpot?

Jak długo jest ważny kupon Eurojackpot
wygrana_w_eurojackpot_formalnosci

Generalnie, od strony Regulaminu obowiązki związane z odbiorem wygranej w Eurojackpot są bardzo podobne do tych związanych z odbiorem wygranej w Lotto. Postanowiliśmy podzielić je na kilka grup:

Okazanie kuponu

W czasie odbioru wygranej będziesz musiał okazać kupon. Pracownicy Totalizatora będą musieli zweryfikować, czy kupon jest prawdziwy, nie jest uszkodzony oraz że zawiera szczęśliwe liczby. Być może stracisz go z pola widzenia na jakiś czas. Zastanów się czy nie byłoby rozsądnie go zabezpieczyć, wykonując jego ksero lub autoryzowaną kopię, np. u notariusza. Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj.

Podanie danych do ewidencji

Podobnie jak w Lotto, Totalizator prowadzi ewidencję wygranych, których wartość wynosi co najmniej 2.280 zł. Przed odebraniem wygranej będziesz więc musiał podać swoje dane osobowe Totalizatorowi, celem wpisania ich do rzeczonej ewidencji. Pracownicy Totalizatora poproszą Cię o podanie imienia i nazwiska, numeru i serii dowodu osobistego, numeru PESEL. W ewidencji prowadzonej przez Totalizatora znajdzie się jeszcze kwota wygranej i data wypłaty.

Wykonanie przelewu (kilku przelewów)

To najprzyjemniejszy, ale i chyba najbardziej stresujący moment odbioru wygranej w Eurojackpot. Pamiętaj by przed odebraniem wygranej założyć kilka rachunków bankowych (najlepiej rachunków w euro!) i wykonać na nie po jednym przelewie z Twojego dotychczasowego konta. W ten sposób wcześniej upewnisz się, że rachunki działają. To zaś pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych emocji w czasie zlecenia przelewu głównej wygranej.

Odebranie zaświadczenia o wygranej

Totalizator Sportowy może wystawić Ci zaświadczenie o wygranej w Eurojackpot. Warto wziąć takie zaświadczenie. Nie wiesz bowiem w jakich okolicznościach życiowych może się ono okazać przydatne.

W jakiej walucie wypłacana jest wygrana w Eurojackpot?

Bardzo ważna sprawa, skup się. Wypłata wygranych w Eurojackpot, który wartość przewyższa 10 milionów euro jest wypłaca w euro! Jedynie na żądanie laureata taka wygrana może być wypłacona w złotówkach.

Jest to o tyle ważne, że zwycięzca realizujący przelew w złotówkach będzie musiał liczyć się z tym, że przewalutowanie nastąpi po określonym kursie (tzw. spreadzie). Im wyższy spread, tym wyższą prowizję zapłacisz bankowi za przewalutowanie. Warto więc odebrać wygraną w euro. Powinieneś więc założyć sobie jednak kilka kont walutowych (w euro), aby nie obciążyły Cię koszty nadmiernego przewalutowania.

Przed wypłaceniem wygranej warto też upewnić się w banku jak prawidłowo wykonać przelew, aby nie doszło do tzw. podwójnego przewalutowania. To bardzo ważne, ponieważ może to narazić Cię na koszty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych! O tym opowiemy Ci jednak przy innej okazji.

Z ostrożności warto też mieć przygotowane z 2-3 rachunki w złotówkach, w razie gdyby z przelewem walutowym były jakieś problemy.

Jak odebrać wygraną w Eurojackpot – zasady bezpiecznego odbioru nagrody?

Na ten temat także pisaliśmy w artykule „Jak odebrać wygraną w Lotto”. W przypadku Eurojackpot stosujemy dokładnie te same zasady bezpieczeństwa. W dużym skrócie przypominamy jednak o kilku ważnych wskazówkach:

  • zabezpiecz kupon – możesz go łatwo stracić lub zniszczyć, a przecież to Twoje najcenniejsze aktywo. Istnieją różne sposoby na zabezpieczenie kuponu, jednym z nich jest jego autoryzowana kopia u zaufanego notariusza.
  • Otwórz kilka rachunków bankowych – a precyzyjniej kilka polskich i jeszcze więcej zagranicznych rachunków bankowych. Warto też wcześniej zrobić próbne przelewy między tymi rachunkami. Jeśli coś może pójść „nie tak” przy odbieraniu wygranej, to mogą to być właśnie problemy z działaniem Twoich rachunków bankowych. Musisz więc doskonale orientować się w zasadach funkcjonowania nowo otwartych kont, w tym także rozumieć zapisy umów i regulaminów, a także terminów rozliczeń. Daj sobie czas i dokładnie się z nimi zapoznaj.
  • Nie umawiaj się w Totalizatorze na odbiór wygranej. Skorzystaj więc z tego. Po co uprzedzać ludzi, że idziesz odebrać dziesiątki milionów złotych.
  • Nie zatrudniaj profesjonalnych ochroniarzy – dużo takich firm ma podejrzaną reputację. Lepiej nie kusić losu. Jak odebrać wygraną w Eurojackpot? Na pewno nie w ten sposób...
  • Powiedz o wygranej jednej lub kilku bliskim osobom. Razem łatwiej znieść stres i łatwiej jest podejmować rozsądne decyzje.
  • Zatrudnij prawnika biegłego w finansach (np. nas😊) – nie czaruj się, zanim pieniądze trafią na Twoje konta (albo tuż po tym) zostaniesz otoczony przez wielu bankierów, dyrektorów bankowych, specjalistów od inwestowania, menadżerów itp. Znakomita większość z nich będzie troszczyła się głównie o swoje interesy, a nie o Twoje. I znakomita większość z nich to świetnie wyszkoleni „uwodziciele”, z którymi po prostu nie będziesz mieć szans. Twój prawnik będzie skutecznie pilnował, by nikt nie zrobił Ci krzywdy. Poczytaj o tym jak działamy.
  • Bądź wnikliwy w czasie odbioru wygranej – Nie obawiaj się zadawania pytań pracownikom Totalizatora. W ten sposób będziesz rozumiał co dzieje się wokół Ciebie i będziesz spokojniejszy.

Niepokojące historie…

jak odebrać wygraną w eurojackpot
jak_odebrac_wygrana_w_eurojackpot

 

W różnych artykułach prasowych, opisujących odbiór bardzo wysokich wygranych w Totalizatorze odnaleźliśmy informacje, że na spotkanie związane z odbiorem wygranej zostają zaproszeni także dyrektorzy banków. Możesz o tym przeczytać np. TUTAJ i TUTAJ. Jeśli to prawda, to jest to bardzo niepokojące, ponieważ może to oznaczać, ze zwycięzca Eurojackpot jest otoczony przez różnego rodzaju doradców reprezentujących CUDZE interesy, jeszcze zanim pieniądze trafią na jego konto.

Musisz bowiem wiedzieć, że w bankowości mianem dyrektora określa się pracownika sprzedaży, którego celem jest pozyskanie jak najwięcej zamożnych klientów. Taka osoba w rzeczywistości zwykle nie pełni żadnych funkcji kierowniczych. Jest za to świetnie przeszkolona z technik sprzedaży, manipulacji i wywierania wpływu na ludzi. W starciu z tak doświadczonym graczem możesz nie mieć szans.

Dlatego warto zabrać ze sobą merytorycznego doradcę, co do którego będziesz mieć pewność, że reprezentuje tylko TWOJE interesy. W szczególności warto zatrudnić radcę prawnego specjalizującego się w finansach, ponieważ radcy prawni są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej oraz przestrzegania zasad etyki. Możesz skorzystać z naszej pomocy – też jesteśmy radcami prawnymi.

Niestety, wielkie pieniądze oznaczają też wielką odpowiedzialność związaną z podejmowaniem dobrych decyzji.

 

Życzymy Ci podejmowani mądrych decyzji!

 

PS. Dokładamy wiele starań, aby informacje przedstawione powyżej były rzetelne. Regulaminy Lotto, podobnie jak przepisy prawa, zmieniają się jednak w czasie. Zanim odbierzesz nagrodę sprawdź proszę, czy powyższe informacje są aktualne. Możesz też skontaktować się z nami i pomożemy Ci w tym. Powyższy wpis pt. „Jak odebrać wygraną w Eurojackpot” jest aktualny na dzień 1 września 2020 r.