Myślisz, że zakup zwycięskiego kuponu w Lotto lub Eurojackpot był Twoją najlepszą inwestycją? To pomyśl raz jeszcze… Nie od dziś wiadomo, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w dzieci! Jeśli zastanawiasz się co zrobić z wygraną w Lotto, to jednym z najrozsądniejszych działań jest zaangażowanie dzieci w zarządzanie majątkiem. Możesz to jednak zrobić w mniej lub w bardziej zręczny sposób. Oczywiście pisząc o Twoich dzieciach, nie mamy na myśli nastolatków, lecz osoby dorosłe, świadome swoich decyzji. W poniższym artykule podpowiemy dlaczego warto angażować dzieci do zarządzania majątkiem pochodzącym z wygranej w Lotto lub Eurojackpot i wskażemy przykłady jak można to zrobić.
Nie będziesz żył wiecznie.
Pieniądze szczęścia nie dają. Ty zaś nie będziesz wiecznie młody. Będziesz się starzał jak każdy. Jak każdy też będziesz chorował. Będziesz mieć chwile słabości. W tych czasach będziesz szukał oparcia w dzieciach i wnukach. Przyjdzie więc taki czas, że będziesz musiał powierzyć zarządzanie Twoim majątkiem dzieciom. A skoro to z pewnością nastąpi, to logicznym krokiem jest, aby przygotować się do tego wcześniej. Dlatego warto angażować dzieci w zarządzanie majątkiem. Warto to jednak robić stopniowo – krok po kroku powierzając im coraz większy kapitał, a co za tym idzie – przekazując im coraz większą odpowiedzialność. Jednak jak ocenić kiedy Twój potomek jest gotowy na przyjęcie takiej odpowiedzialności?
Postaw na edukację
Aby Twój syn lub córka mogli podjąć się zarządzania kapitałem powinni być uzbrojeni w dwa niezbędne przymioty: w wiedzę oraz doświadczenie. Pisząc o wiedzy mamy na myśli praktyczną znajomość kwestii związanych z zarządzaniem majątkiem. Nie chodzi o to ile studiów i fakultetów skończy Twoje dziecko. Z doświadczenia wiemy, że osoby tuż po studiach często nie mają odpowiedniej wiedzy. Co więcej, mogą mieć złudne wyobrażenie o zbyt wysokich swoich kompetencjach. W Polsce studia nie przygotowują w odpowiedni sposób do funkcjonowania w obrocie gospodarczym. O co więc chodzi? Otóż chodzi o zrozumienie mechanizmów działania banków, zasad prowadzenia działalności gospodarczej, podstaw mechanizmów podatkowych i… złapanie „tego czegoś”. To taki elementarz, który zna każdy kto choćby przez jakiś czas prowadził własną firmę. Pisząc o doświadczeniu mamy więc na myśli praktyczną umiejętność zarządzania majątkiem. Praktyczną, a więc zdobytą w toku operowania na realnych pieniądzach.
Stopniowo przekazuj majątek
Przygotowując Twoje dziecko do przejęcia schedy po sobie powinieneś więc stopniowo powierzać mu zarządzanie majątkiem. Najpierw warto zacząć od stosunkowo niewielkich sum, rzędu (w zależności od Twojej wygranej) kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Niech Twoje dziecko nauczy się gospodarować takim majątkiem, tworzyć własny budżet, żyć z dochodów z kapitału (najmu mieszkań, odsetek bankowych, dywidend). Niech nauczy się tak bilansować swoje wydatki, aby żyło z zysków z inwestycji, a nie „przejadało” kapitału. Następnie, w miarę możliwości i w miarę osiąganych sukcesów ten budżet powinien się zwiększać.
Nie hamuj przedsiębiorczości i kreatywności
Możesz nie mieć pomysłu na to co zrobić z wygraną w Lotto, za to Twoje dziecko zechce prowadzić działalność gospodarczą. Wówczas absolutnie tego nie krytykuj. To bardzo dobrze o nim świadczy! Oczywiście rozpoczęcie jakiejkolwiek działalności gospodarczej powinno być poprzedzone odpowiednią analizą i przygotowaniem biznesplanu. Warto też na początku zaczynać od niewielkich budżetów. Przecież nie ma co od razu porywać się z motyką na słońce i brnąć w bardzo angażujący kapitałowo biznes, o którym nie mamy pojęcia – np. zakup hotelu. Niemniej powinieneś wspierać przedsiębiorcze zapędy swojego dziecka, ponieważ tylko prowadząc firmę zdobędzie ono odpowiednie doświadczenie w obrocie gospodarczym. Pamiętaj, że osoby odnoszące sukces w biznesie na starcie nie raz zaliczyły porażki. Nie ma więc co się przejmować początkowymi niepowodzeniami. Dlatego to, że Twojemu synowi lub córce nie wyszedł pierwszy pomysł biznesowy nie oznacza, że powinni zaprzestać kolejnych starań i prób. Doświadczenie zdobyte podczas takiego niepowodzenia z pewnością będzie pozytywnie procentować w przyszłości.
Oko pańskie konia tuczy
Jeśli inwestując swój majątek nie poprzestałeś na ulokowaniu go w produktach bankowych lub nieruchomościach i zdobyłeś się na rozpoczęcie działalności gospodarczej (bądź kilku działalności gospodarczych), to warto angażować w nie dzieci. Nie obawiaj się powierzenia im pracy w tych przedsiębiorstwach. Powinieneś dążyć do tego, aby jak najszybciej pełniły one funkcje menedżerskie w tych podmiotach, pierwotnie ucząc się od najętych menedżerów aż do stopniowego wspierania ich lub nawet zastąpienia. Dzięki temu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony wykształcisz najważniejsze kompetencje zarządcze u Twojego dziecka, a z drugiej strony zapewnisz sobie znakomity środek kontroli zarządczej nad takim przedsięwzięciem. W taki sposób wdrażają w swoje biznesy osoby, które dorobiły się fortun w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Dlaczego więc Ty miałbyś postępować w inny sposób?
Co zrobić z wygraną w Lotto: a może spółka?
Jeżeli masz kilkoro dzieci i prowadzisz działalność gospodarczą (lub nawet kilka przedsięwzięć), to być może warto pomyśleć o założeniu spółki z o.o. lub spółki akcyjnej? Spółki to świetny pomysł i wielki przyjaciel dla lottomilionerów. Oprócz oczywistych korzyści wynikających z prowadzenia działalności w formie spółki (w szczególności limitowania odpowiedzialności finansowej, nieryzykowanie majątkiem osobistym), prowadzenie działalności w formie spółki pozwala na proporcjonalne zaangażowanie w działalność wszystkich członków rodziny. Prowadząc spółkę kapitałową możesz bowiem rozdzielić przypadające w niej udziały na wybranych członków rodziny i – w zależności od zaangażowania w biznes i udział w sukcesach – zwiększać udziały niektórych spośród z tych członków. Zauważ, że dzięki temu oprócz zaangażowania dzieci w biznes osiągasz także korzyść, polegającą na uporządkowaniu stosunków prawnych wewnątrz Twojej rodziny. Jednocześnie zapewniasz im w miarę regularne źródło przychodu, chroniąc tym samym kapitał pochodzący z wygranej.
Co zrobić z wygraną w Lotto: a może spółka holdingowa?
Jeśli prowadzisz kilka przedsięwzięć, to warto pomyśleć o założeniu spółki holdingowej. To taki rodzaj spółki, która sama co prawda nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, ale jest właścicielem innych spółek – tym razem już prowadzących taką działalność. Oczywiście, to nie jest rozwiązanie, które będzie pasować do każdej rodziny, ale w określonych okolicznościach może przynieść wymierne korzyści. Jakie korzyści przynosi posiadanie spółki holdingowej? Przede wszystkim znakomicie porządkuje kwestie własnościowe wewnątrz rodziny, zapewnia członkom rodziny proporcjonalny udział w zyskach we wszystkich biznesach prowadzonych przez Twoją rodzinę oraz zmniejsza ryzyko zw. z niepowodzeniem poszczególnych przedsięwzięć.
Łatwiejsze organizowanie sukcesji i spraw spadkowych
W przypadku zaangażowania rodziny w zarządzanie majątkiem, w szczególności z wykorzystaniem spółek kapitałowych, o wiele łatwiej jest organizować kwestie spadkowe. W ten sposób łatwiej jest bowiem przekazać określone składniki mienia tym członkom rodziny, którzy faktycznie angażowali się w jego zarządzanie za życia spadkodawcy. Na przykład, jeśli po wygraniu w Lotto lub Eurojackpot zdecydowałeś się prowadzić restaurację, to o wiele łatwiej będzie Ci przekazać ją córce, która posiada już w niej udziały. To zaś silnie wpływa na stabilność i bezpieczeństwo prowadzenia biznesu.
Poza tym, Twoje dzieci będąc zaangażowane w zarządzanie określonymi składnikami majątku (np. poszczególnymi przedsiębiorstwami) będą z większą starannością i gospodarnością podchodzić do tej kwestii. Będą mieć bowiem świadomość, że po Twojej śmierci ta część majątku przypadnie im w schedzie spadkowej i będą z niej żyć.
Podsumowanie
Świat pędzi w coraz szybszym tempie. W takich warunkach łatwiej jest zaadaptować się osobom młodym, zaznajomionym z obecnymi trendami, techniką i innowacjami. Inwestowanie w dzieci i ich rozwój jest więc najlepszą inwestycją – szczególnie po tym jak wygra się w Lotto lub Eurojackpot. Jeśli chciałbyś zaplanować (choćby częściowe) przekazanie schedy przyszłemu pokoleniu skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania dla Ciebie i Twojej rodziny.
Życzymy mądrych decyzji!
PS1. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, pewne także spodoba Ci się film „Bezcenny dar” z 2006 r. Nie odpowie na pytanie co zrobić z wygraną w Lotto, ale i tak warto go obejrzeć. 😊
PS2. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł być może zainteresują Cię także:
- Prawnik Lotto – 5 powodów, dla których powinieneś zaangażować prawnika po wygraniu w Lotto lub Eurojackpot
- Zarządzanie majątkiem po wygranej w Lotto
25-09-2020
slupinska
Darowizny